Potřebujete poradit? Máte více objektů a děláte výběrové řízení pro získání množstevní slevy? Volejte, pište...

Administrativní objekty

Vlastníci administrativních budov mají povinnost nechat zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy v následujících případech:

  • výstavba nové budovy,

  • větší rekonstrukce (zasahuje se do více než 25 % obálky budovy),

  • prodej celé budovy nebo ucelené části,

  • pronájem celé budovy,

  • od 1. ledna 2016 pronájem ucelené části budovy,

  • od roku 2015 postupně plošná povinnost.

 

 

Pro nově stavěné a rekonstruované objekty je stanoven požadavek na energetickou náročnost budovy. Jedná se o tzv. nákladově-optimální úroveň. Pro novostavby to znamená, že jejich energetická náročnost bude odpovídat zhruba nízkoenergetickému domu, u rekonstrukce jsou kladeny požadavky na kvalitu renovovaných či měněných prvků, případně na celou budovu.

 

Při prodeji a pronájmu nejsou dány žádné požadavky na energetickou náročnost budovy, pouze se zhodnotí stávající stav. Pokud je objekt k prodeji či pronájmu uváděn v inzerci, vzniká povinnost v inzerátech uvádět energetickou třídu.

 

Pronájmem objektu, kdy je vyžadován průkaz se rozumí nový pronájem (nově uzavíraná smlouva). Pro stávající pronájmy není průkaz potřeba.

 

Od roku 2015 do roku 2019 musí mít průkaz energetické náročnosti vystaveny všechny administrativní budovy, bez ohledu na to, jestli u nich v předchozím období vznikla povinnost průkaz zpracovat. Tato „plošná“ povinnost začne nejprve platit pro největší objekty a postupně bude nabíhat i pro menší.

 

Určujícím faktorem je velikost tzv. celkové energeticky vztažné plochy:

  • nad 1500 m2, průkaz do 1. 1. 2015,

  • nad 1000 m2, průkaz do 1. 1. 2017,

  • pod 1000 m2, průkaz do 1. 1. 2019.

 

 

Celkovou energeticky vztažnou plochou se rozumí vnější půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím v celé budově, vymezená vnějšími povrchy konstrukcí obálky budovy.

Nejste si jistí, zda průkaz potřebujete? Zeptejte se nás!

Pokud si nejste jistí, zda průkaz potřebujete, případně máte další dotazy z oblasti energetické náročnosti budov, zateplování či výměny zdroje nebo plánujete rekonstrukci domu a potřebujete poradit, ozvěte se nám na uvedené kontakty. Fungujeme také jako Energetické konzultační a informační středisko (EKIS) zřízené ministerstvem průmyslu a obchodu a poskytujeme bezplatné poradenství pro veřejnost.

 

O nás - kontaktní informace

Energysim Praha

Charlese de Gaulla 629/5

160 00 Praha 6 - Dejvice

 

Tel.:724 509 559, 737 430 898

praha@energysim.cz

Energysim Jablonec nad Nisou

Generála Mrázka 413/4

466 01 Jablonec nad Nisou

 

Tel.:775 665 128, 775 889 951

jablonec@energysim.cz