Potřebujete poradit? Máte více objektů a děláte výběrové řízení pro získání množstevní slevy? Volejte, pište...

Vše co byste měli vědět o průkazu energetické náročnosti

S průkazy energetické náročnosti budovy (někdy nesprávně označovanými jako „štítky“) se setkáváme již od roku 2009, kdy vznikla povinnost nechat zpracovat průkaz při výstavbě nových budov a při rekonstrukcích velkých objektů (nad 1000 m2 podlahové plochy).

 

Od 1.1.2013 vstoupila v platnost novela zákona o hospodaření energií, která podstatným způsobem rozšiřuje využití průkazu energetické náročnosti.


Historie PENB

 

I nadále platí povinnost zpracování průkazu při výstavbě nových budov a při rekonstrukci objektů. U rekonstrukcí se ale již nerozlišuje velikost budovy, takže pro rekonstrukci musí mít průkaz i rodinný domek.

Jedná se však pouze o větší rekonstrukce, u kterých se zasahuje do více než 25 % obálky budovy. Pokud se tedy dům bude zateplovat a budou se měnit okna, průkaz bude potřeba. Naopak pokud budete zateplovat např. pouze střechu, průkaz pro většinu případů potřeba nebude.

 

Významná změna nastává v povinnosti předložit průkaz při prodeji nebo pronájmu budovy.

Každý, kdo chce prodat nemovitost nebo její ucelenou část, případně celou nemovitost pronajmout, musí zájemci předložit průkaz energetické náročnosti. Zároveň musí některé hodnoty z průkazu uvést v inzerci, pokud nemovitost nabízí např. na internetu.


PENB prodej vs. pronajem

 

Opatření se tedy týká prodejů celých budov (rodinné a bytové domy, administrativní objekty, obchodní budovy apod.), ale také ucelených částí, tedy prodeje bytu, kanceláře, obchodní jednotky apod. Totéž platí při pronájmu celých budov (týká se nových pronájmů).

 

Rozdíl je u pronájmů ucelených částí budov, kde bude průkaz vyžadován až od roku 2016. Pokud tedy pronajímáte byt či kancelář, které jsou součástí větší budovy, průkaz není potřeba až do roku 2016.

 

Pokud vlastník bytové jednotky byt prodává, musí o zpracování průkazu písemně požádat společenství vlastníků, které má na základě žádosti povinnost nechat průkaz zpracovat. Pokud však SVJ odmítne průkaz zajistit, je možné jej až do konce roku 2015 nahradit fakturami za spotřeby v bytě za předchozí 3 roky.

 

Další novinkou je plošná povinnost mít zpracovaný průkaz pro bytové domy a administrativní budovy. Tato povinnost neplatí hned, ale bude postupně zaváděna dle velikosti jednotlivých objektů. Od roku 2015 musí mít průkaz vystavený největší budovy (nad 1500 m2) a postupně i menší budovy – tedy od 2017 bytové domy s energetickou vztažnou plochou mezi 1000 – 1500m2 a od roku 2019 pak budou muset mít průkaz vystavené veškeré bytové a administrativní objekty.

 

Nejste si jistí, zda průkaz potřebujete? Zeptejte se nás!

Pokud si nejste jistí, zda průkaz potřebujete, případně máte další dotazy z oblasti energetické náročnosti budov, zateplování či výměny zdroje nebo plánujete rekonstrukci domu a potřebujete poradit, ozvěte se nám na uvedené kontakty. Fungujeme také jako Energetické konzultační a informační středisko (EKIS) zřízené ministerstvem průmyslu a obchodu a poskytujeme bezplatné poradenství pro veřejnost.

 

O nás - kontaktní informace

Energysim Praha

Charlese de Gaulla 629/5

160 00 Praha 6 - Dejvice

 

Tel.:724 509 559, 737 430 898

praha@energysim.cz

Energysim Jablonec nad Nisou

Generála Mrázka 413/4

466 01 Jablonec nad Nisou

 

Tel.:775 665 128, 775 889 951

jablonec@energysim.cz